[wpml_language_selector_widget]
[wpml_language_selector_widget]
Megjelent a terület és településfejlesztés nemzetközi részvételi kartája – THE INTERNATIONAL PARTICIPATORY CHARTER

Nemrégiben jelent meg a Részvételi Tervezés és Fejlesztés Nemzetközi Chartája (International Charter for Participatory Planning and Development), mely munka a városi és regionális tervezésben tevékenykedő vezető intézmények és szakemberek közös erőfeszítésének eredménye. A 2024 novemberében elfogadott dokumentum olyan elveket irányoz elő és olyan iránymutatásokat vázol fel, amelyek célja a társadalmi részvétel tervezési folyamatokba integrálásának erősítése.
A Charta szerkesztői között megtalálható a European Council of Spatial Planners (ECTP), melynek magyarországi tagja a Magyar Urbanisztikai Társaság (MUT), ezen kívül többek között a Territoire Europe és a The Bartlett, UCL a Habitat Professionals Forum nevében, az Association of Urbanistic Jurisprudence (AUJ-CJUR), a Consortium for Sustainable Urbanization (CSU), valamint az Eastern Regional Organization for Planning & Human Settlements (EAROPH). Ez a dokumentum az ENSZ HABITAT Program (UN-Habitat) állandó szakmai fórumának publikációja, amely már a 1970-es évek óta az ENSZ településekkel foglalkozó állandó programjaként működik. A HABITAT Program célja a fenntartható városfejlesztés előmozdítása és kutatásai, projektjei és szakpolitikai tanácsadásai révén világszerte azon dolgozik, hogy mindenki számára biztonságos és élhető városok jöhessenek létre.


A Charta a részvételi tervezési gyakorlatok előmozdítását célozza meg azáltal, hogy hangsúlyozza a polgárok, a közösségi szervezetek és a szakemberek szisztematikus bevonását a döntéshozatali folyamatokba. Ebben az értelemben a részvétel a helyi ismeretek, az őszinte és nyílt párbeszédek és a széles körű konzultációk beépítését jelenti a területi tervezésbe, ezáltal növelve a városfejlesztés legitimitását, fenntarthatóságát és alkalmazkodóképességét. A jelenlegi kezdeményezés egyik legfontosabb előzménye az ECTP saját, 2015-ös európai chartája a részvételi demokráciáról (European Charter on Participatory Democracy), amely elsőként járult hozzá a tervezési folyamatban a bevonás, az átláthatóság és az elszámoltathatóság alapvető normáinak megállapításához. A nemzetközi charta ezen a kialakult alapelvekre építve egy megújult keretet kínál, amely összehangolja a szaktudást a demokratikus részvétellel, annak érdekében, hogy világszerte támogassa a megfontolt, méltányos és fenntartható városfejlesztést.


A dokumentum két fő részből áll. Első szakasza a városi környezetet átható problémák, többek között az informális letelepedések, a kirekesztés és a rendszerszintű egyenlőtlenségek felvázolásával részletezi a részvételi gyakorlatok szükségességét. A Charta szerint az átlátható, a polgárok által irányított tervezés elősegíti a demokratikus legitimitást, a városok számára jobb befektetéseket vonzhat és reziliensebb városi jövőt eredményezhet. A második szakasz konkrét irányelveket és operatív szabályokat fogalmaz meg az említett eredmények eléréséhez, ideértve a kölcsönös bizalmon alapuló környezet megteremtését, az információhoz való
hozzáférés lehetőségét és a közösségi részvétel folyamatosságának biztosítását. A kiadvány kiegészítő dokumentumai esettanulmányokon és szakpolitikai eszköztárakon keresztül gyakorlati iránymutatást is ad arra vonatkozóan, hogy a nyilvánosságot miként lehet bevonni a tervezés különböző szakaszaiban.


A Charta arra ösztönzi a tervezőket és a politikai döntéshozókat, hogy a szaktudás ötvözve legyen a helyi ismeretekkel, így biztosítva, hogy a városfejlesztés a közvetlenül érintettek érdekeit és igényeit tükrözze. A dokumentum arra sarkallja az érdekelt feleket, hogy közösen dolgozzanak városi terek létrehozásán és tovább erősíti a városfejlesztés azon célját, hogy a demokratikus értékekhez és a hosszú távú társadalmi szükségletekhez igazodjon. Ez a kiadvány fontos lépés az olyan tervezési folyamatok irányába, amelyek a szakmai szigor fenntartása mellett valóban nagy hangsúlyt fektetnek a nyilvánosság véleményének figyelembevételére.


A dokumentum elérhető itt:
https://unhabitat.org/sites/default/files/2024/10/hpf_ipc_2024_-_wuf12_lowres_1.pd
Fehér Zsófia Gabriella, BCE doktori hallgatója

ClientThe Car Rental Co
SkillsPhotography / Media Production
WebsiteGoodlayers.com

Project Title

Far far away, behind the word mountains, far from the countries Vokalia and Consonantia, there live the blind texts. Separated they live in Bookmarksgrove right at the coast of the Semantics, a large language ocean. A small river named Duden flows by their place and supplies it with the necessary regelialia. It is a paradisematic country, in which roasted parts of sentences fly into your mouth.

Alföldi György társaságunk elnöke a Magyar Építész Kamara Építészetről mindenkinek című podcastjének volt a vendége. Az adás már megtekinthető!YouTube: youtu.be/njLcM2Hjno0Spotify: open.spotify.com/show/6TO7B6dUgfb8HW9pUN1ezY... ... See MoreSee Less
View on Facebook
Egykori iparvárosok tündöklése vadonatúj szerepekben című április 10-ei konferenciák teljes videó anyaga elérhető a Cloud media jóvoltából az Urbavis közösségi videómegosztó portálján. Link a kommentek között! ... See MoreSee Less
View on Facebook
Urbanisztikai konferencia Kazincbarcikán ... See MoreSee Less
View on Facebook